Polsko – Niemiecki Jarmark Produktów Tradycyjnych już za nami. W piątek i sobotę (6-7 lipca 2012) na Placu Kosynierów we Wschowie gościli wystawcy z całej Polski, ale również z Niemiec i Litwy.
Kolorowe stoiska obfitowały w przeróżne smakołyki i wyroby rękodzielnicze – soki i przetwory owocowo – warzywne, oscypki, chrupiące chipsy naturalne, gruzińskie i bułgarskie specjały, pieczywo, nalewki, miody i pszczele produkty, sery, rzeźby, obrazy, metalowe świeczniki, ręcznie robioną biżuterię, hafty i wiele innych.
Zarówno w piątek, jak i w sobotę na scenie gotował Karol Okrasa, z pomocą Wschowian wybranych z widowni.
W ramach dodatkowych atrakcji, Piekarnia Gierczak zorganizowała dla najmłodszych warsztaty z pieczenia chleba. Dzieci, całe w mące, dzielnie ugniatały ciasto, a następnie z wypiekami na twarzach oczekiwały, aż ich własnoręcznie wykonane chleby, bułki i inne cuda będą gotowe. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał nagrodę zarówno od Piekarni, jak i z Wydziału Promocji i Rozwoju we Wschowie.
Piątkowy wieczór upłynął w rytmach Boogie – Woogie. Na scenie muzycznej zagościły zespoły: Bluesmaszyna, Zydeco Flow i Szulerzy.
Podczas Jarmarku, obecni byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, m.in. Bank Spółdzielczy, wschowski oddział OPZL, czy też LGD Kraina Lasów i Jezior, która to przyznała certyfikaty „Lokalnego Znaku Jakości”. Wyróżnieni zostali:
- Gospodarstwo Ekologiczne Agatka z serami podpuszczkowymi;
- Qzko Kamila i Marcin Wojnowscy z mydłem oliwkowym z koziego mleka
- Krzysztof Uchal i wycinanki drewniane
- Lesław i Ewa Skonieczni z wyrobami z wosku pszczelego
- Wydział Promocji i Rozwoju UMiG Wschowa i Jarmark Produktów Tradycyjnych
Bardzo ważnym elementem tegorocznej imprezy był fakt, iż dzięki porozumieniu z Powiatem Gőrlitz we Wschowie znaleźli się wystawcy z terenu Saksonii, a przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo w ramach programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.
Słowa podziękowania należą się pracownikom Biura Euroregionu Sprewa – Nysa – Bóbr w Gubinie, którzy wykazali dużą pomoc na etapie poszukiwania partnera oraz tworzenia projektu, a także Urzędowi Marszałkowskiemu w Zielonej Górze, który pokrył koszt wynajmu domków dla wystawców.
Końcowy program Jarmarku przerwała sobotnia ulewa, w związku z czym, nie mogliśmy ogłosić wyników konkursów na najlepszy produkt kulinarny, wyrób rękodzielniczy i najładniejsze stoisko. Nagrody i dyplomy, przyznane przez komisję wybranym wystawcom zostaną wysłane pocztą.
Poniżej podajemy wyniki i serdecznie gratulujemy wygranym!
Najlepszy produkt kulinarny:
- Danuta i Henryk Bronowiccy Produkt Lokalny „Wrzosowej Krainy” – domowe przetwory owocowo-warzywne;
- KEKILA Karl-Heinz Kitsche – naturalne soki owocowe;
- Bul-eco – przetwory bałkańskie
Najlepszy wyrób rękodzielniczy:
- Urszula Boryna – obrazy Olejne;
- Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” – wyroby wykonane przez osoby niepełnosprawne podczas warsztatów terapii zajęciowej i SOSW we Wschowie;
- Jerzy Doniec – wypalane drewno, grawerowane lustra, wyroby z rogów i in.
Najładniejsze stoisko:
- FHU Izabela Samowędziuk – oscypki
- FPH Paula – naturalne chipsy
- Piekarnia Gierczak Wschowa